Tomasz Król boksu

24.03.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Tomasza Króla // Jakub Zając

Dzisiaj rozmawiamy z Tomaszem Królem, trenerem boksu z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zawodnikami. Jego pasja do boksu jest związana z legendarną (to chyba właściwe słowo) szczecińską rodziną, która od wielu pokoleń związana jest z tym sportem. W rozmowie z nami opowie o swojej pracy, metodach treningowych oraz o tym, co sprawia mu największą przyjemność podczas pracy z zawodnikami. Ponadto, kilka zdań na temat Gali bokserskiej King Promotion Boxing Night 3 (19 maj), na które czekają miłośnicy boksu z całego kraju!

 

 

hot°: Jak długo trenujesz bokserów? Z tego co wiem, to już któreś pokolenie Waszej rodziny zajmuje się tą szlachetną profesją...


Tomasz Król: Trenowaniem boksu zajmuję się od 16 lat. Wspólnie z moim Tatą i Bratem wychowaliśmy wielu mistrzów Polski. Nawet medalistów Mistrzostw Europy. Bardzo często byliśmy wymieniani w Top 3 bokserskich klubów w Polsce. I nadal będziemy o to walczyć.

 

 

hot°: Skąd wzięło się Wasze rodzinne zamiłowanie akurat dla tego sportu?


To już tradycja rodzinna. Zaczęło się od Edwarda Króla- mojego Taty- który w wieku 14 lat poszedł w Gdańsku na pierwszy trening. Został później bardzo dobrym pięściarzem. Kadrowiczem Polski. Pokonał kiedyś Krzysztofa Kosedowskiego- medalistę z 1980 z Moskwy. Niesamowite nazwisko. Później został trenerem Stali Stocznia Szczecin- pierwszoligowego klubu wtedy. Później z bratem poszliśmy w jego ślady.

 


hot°: W pierwszym pytaniu użyłem słowa "szlachetny", czy uważasz, że boks to właśnie szlachetny sport?


Tak- uważam, że jest to najszlachetniejszy sport ze wszystkich sportów walki. Wychodzi dwóch zawodników mierzyć się na pięści. Proste, jasne reguły. Nie ma fauli, kopnięć, uderzeń poniżej pasa, w tył głowy. Uważam, że jest to klasa i szlachetność sportu.

 


hot°: Jaka jest Twoja metoda treningu dla początkujących, a jaka dla zawodników?


Początkujący zawodnik jest to człowiek, którego chcę zainteresować- zauroczyć boksem. Nie przeciążam go, nie forsuję- jest raczej więcej zabawy. Gdy zabawa przechodzi w sport to trening jest bardziej profesjonalny i dużo bardziej wymagający. Tu już jest ciężka praca.


hot°: Jakie są twoje ulubione momenty w pracy trenera boksu?


Oczywiście jak zawodnicy wygrywają i podnoszą rękę do góry. To jest niesamowity moment. Oczywiście teżjak mój tata jest na wyjazdach jak się dowiaduję przez telefon to jestem szczęśliwy, mam wtedy energię na cały dzień.


hot°: Jak radzisz sobie z trudnymi zawodnikami lub sytuacjami podczas treningów? Emocje, sport, adrenalina, trzeba umieć na tym
panować ...


Oczywiście, że trzeba umieć nad tym panować. Zauważam często jak zawodnicy, którzy przychodzą z ulicy i są raczej niegrzecznymi chłopcami- uspokajają się pod wpływem boksu. Pokornieją i nabierają szacunku do przeciwnika- do słabszych. Po prostu stają się spokojniejsi.

 


hot°: Jakie są trzy najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dobry trener?


Na pewno powinien być wspaniałym motywatorem, dobrym przyjacielem i świetnym taktykiem. Musi znać atuty swojego zawodnika i jego słabe strony. Musi dobrze czytać rywala i jego trenera. Powinien odgadnąć plan taktyczny przeciwnika i sam ułożyć najlepszą taktykę pod konkretną walkę. To są te trzy rzeczy ale przyjaźń to jest podstawa.


hot°: A teraz z drugiej strony: Jakie są najważniejsze cechy, które powinien mieć dobry bokser?


W boksie masz dwa warianty, Albo przełamujesz przeciwnika brutalną siłą albo przechytrzasz go szeroko pojętym sprytem. Musisz być albo silniejszy albo sprytniejszy a najlepiej jak zawodnik ma przewagę na obu tych polach.


hot°: Gdzie znajduje się Wasza sala treningowa? Jak można się zacząć swoją przygodę z boksem w Waszej szkole?


Sala znajduje się w Szczecinie przy Mazurskiej 19. Do sali wchodzi się przez bramę, nad którą wisi duży szyld z naszym logo. Jest to bardzo dobrze widoczne z ulicy. Są tam nasze numery telefonów- można się z nami skontaktować przez Facebook’a lub przyjść po prostu bezpośrednio na salę i się zapisać.

 


hot°: Wiemy, że wkrótce organizujecie w Szczecinie galę bokserską. Prosimy o szczegóły


Tak. Organizujemy galę bokserską 19 maja 2023 r. w Szczecinie- dokładnie w GOSiR Przecław. Jest to miejsce łatwo dostępne, bardzo nowoczesne i ładne. Wydarzenie organizujemy wspólnie z telewizją Polsat, transmitowana będzie na kanale POLSAT SPORT FIGHT oraz otwartej telewizji naziemnej SUPER POLSAT.

 

Tak wymagający partner biznesowy dodaje nam energii i pewności siebie, że uda nam się wspólnie stworzyć niezapomniane widowisko. W tej chwili szukamy aktywnie reklamodawców i patronów medialnych tak aby mieć pewność, iż dostarczymy szczecińskiej publiczności boks na najwyższym poziomie. Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy.

 

 

ORGANIZATOR: www.facebook.com/KingPromotionBoxing

 

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.