Sala balowa Clärchens Ballhaus

17.10.2022
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta Defée

Dziś o słynnej sali balowej „Clärchens Ballhaus”, znajdującej się w dzielnicy Mitte. To niezwykłe miejsce zostało otwarte przez Clarę Bühler i jej męża Fritza 13 września 1913 roku, czyli 108. lat temu. Artykuł publikujemy dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcę książki "Off przewodnik po Berlinie"

 

 

Pierwotnie pod nazwą „Bühlers Tanzhaus”, jednak po zmianie na „Clärchens” i szybkim pozytywnym przyjęciu wśród berlińczyków, taka pozostała do dziś. Szczególną jej atrakcją jest zachowana w stanie pierwotnym sala luster. „Clärchens Ballhaus” jest jednym z ostatnich zachowanych domów balowych z XX wieku.

 

 

W 2019 roku lokal został kupiony przez mecenasa kultury Yorama Rotha, który powiedział: „Miejsce powinno pozostać dokładnie tym, czym jest. (….) Nie wyobrażam sobie Clärchens bez tańca i jestem oddany 100-letniej historii legendarnego Ballhaus na Auguststrasse.” Wszystko wskazuje więc na to, że w tym wyjątkowym miejscu, w którym rolmops jest flagową przekąską tutejszej restauracji, będziemy mogli nadal zatańczyć do śledzia.

 

 

Oby tylko nikt nas nie śledził w tańcu. Ostatnio byliśmy w „Clärchens Ballhaus” w dniu 08.10.2022, kiedy to odbywały się tutaj niektóre wydarzenia w ramach Berlin Food Festival 2022, w tym m.in. Foodmarket, prezentujący innowacyjne produkty rzemieślniczych wytwórców spożywczych.

 

 

 

 

 

 

 

Mail: offberlin.przewodnik@gmail.com

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

 

Sala balowa Clärchens Ballhaus

Sala balowa Clärchens Ballhaus