Mnogość atrakcji w Ski Park!

03.03.2022
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum

W marcu zapraszamy Was we wspaniałą sportową podróż wraz ze Ski Park Szczecin. To wyjątkowe miejsce, idealne dla wszystkich aktywnych zapaleńców (małych i dużych). Znajdziecie tutaj wiele sportowych ciekawostek takich jak stoki narciarsko – snowboardowe czy nowoczesne ścianki wspinaczkowe. Więcej o dostępnych atrakcjach dowiecie się z niniejszego wywiadu... 

 

 

hot°: Zacznijmy od początku. Istniejecie już kilka lat, ale pewnie nie wszyscy jeszcze o Was wiedzą. Czym w ogóle w założeniu jest Ski Park?


Jest to faktycznie martwiące, że prze ponad trzy lata działania informacja o naszym ośrodku nie dotarła do wszystkich Szczecinian, ale pewnych kwestii nie przeskoczymy, jak pandemia, i nadal będziemy się starali jak najlepiej rozpropagować narciarstwo czy też snowboard wśród mieszkańców. Cieszę się, że mogę u Państwa przekazać najważniejsze co nam przyświecało i przyświeca przy działaniu ośrodka.


Może zabrzmi to głupio, ale chcieliśmy, skoro już Szczecin „leży nad morzem”, sprowadzić również góry do naszego pięknego miasta. Tak całkowicie serio jako pasjonaci białego szaleństwa chcieliśmy, aby każdy z naszego regionu mógł zapoznać się z urokami nart czy snowboardu. Dać szanse każdemu na spróbowanie i swobodny dostęp, bez konieczności wyjeżdżania w góry, aby szlifować swoje umiejętności i rozwijać pasję w Szczecinie.


Samobieżne stoki, które są dwa w hali Ski Park’u, pozwalają na korzystanie z nich przez cały rok. Instruktorzy uczą, pokazują i eliminują ewentualne błędy w jeździe każdego Klienta, lustro weneckie, które jest przed stokiem pozwala Kursantowi na unaocznienie sobie własnych błędów.

 

 

 

Mówimy tu nie tylko o samej teorii, ale też szybkiemu wdrożeniu każdej najmniejszej poprawki przez instruktora – nie tracimy czasu na wjeżdżanie wyciągiem na górę stoku, jak w górach – a jednocześnie unaocznieniu sobie przez to, że widzimy siebie, co jest błędem w naszym sposobie jeżdżenia. Chcieliśmy również przez rozszerzenie oferty aktywności fizycznych w Szczecinie wpłynąć, że więcej dzieci i dorosłych zacznie po porostu wychodzić z domu i dbać o siebie.


Dlatego też, aby urozmaicić atrakcję postawiliśmy strefę kreatywnych ścianek wspinaczkowych Clip ‘n Climb, które przyciągają swoim wyglądem i strukturą najmłodszych, a automatyczny system asekuracji sprawia, że nie potrzebne są osoby asekurujące. Oczywiście cała zabawa jest pod bacznym okiem naszych trenerów.


Wszystko to o czym mówiłem wpływa, że nasz ośrodek może być dobrym miejscem na własne samodoskonalenie się, imprezy urodzinowe najmłodszych czy też eventy firmowe. Na pewno nie brakuje nam kreatywności i każdy odnajdzie tu wyzwanie dla siebie.

 

hot°: Z jakich atrakcji i możliwości mogą skorzystać Wasi klienci? Które z nich cieszą się największą popularnością?


Tak jak już wspomniałem, jest strefa z dwoma stokami Maxxtracks, strefa 11 ścianek wspinaczkowych Clip ‘n Climb, do tego ścianka mobilna Everest i ścianka interaktywna Valo.

 

Najmłodsi najczęściej, aby oswoić się z wspinaczką zaczynają od ścianki interaktywnej, na której możemy: chronić ziemie przed asteroidami, łapać nietoperze/balony, pokonywać najrozmaitsze szlaki i wiele innych, a to wszystko dzięki wyświetlanym na ściance wspinaczkowej grą i zintegrowaniu całości ścianki z systemem, który umożliwia interaktywną zabawę.


Na imprezy różnego rodzaju najczęściej wybierana jest strefa kreatywnych ścianek, myślimy ze przyczynkiem do tego jest wielkość strefy, jak również mnogość wyzwań jakie czekają tam na uczestników. Również mamy wytyczone strefy, gdzie można usiąść i celebrować.


Stoki natomiast najczęściej wybierają osoby indywidualne, które chcą się nauczyć lub doszlifować swoją technikę narciarską czy snowboardową. Ośrodek również wynajmowany jest na imprezy i eventy firmowe, wtedy najczęściej w godzinach nocnych. Również współpracujemy z firmami cateringowymi, aby całość imprezy mogła być dostosowana do każdego w całości przez nasz ośrodek.

 

 

 

hot°: Jak w szczegółach wygląda codzienne funkcjonowanie Ski Parku?... Gdzie się mieścicie? W jakich godzinach pracujecie?


Działamy w godzinach od 12:30 do 20:30, a w weekendy i święta od 10:00. Cały dzień podzielony jest na godzinne tury czy sesje w przypadku stoków, aby w usystematyzowany sposób dokonywać rezerwacji i mieć rozeznanie, ile osób o jakim zaawansowaniu jest na danej strefie.

 

Preferujemy rezerwację telefoniczną, ponieważ po przyjściu „z ulicy” może się okazać, że nie ma miejsca lub też ze względu na wiek, czy też poziom jazdy na nartach lub snowboardzie nie będziemy mogli wziąć udziału w zajęciach, ponieważ osoby, które zarezerwowały dany termin mają inny poziom.

 

Na stoki dobieramy uczestników umiejętnościami, jak również wiekiem dla komfortu i efektywności zajęć. Istnieje również możliwość jazdy rodzinnie na stoku, ale musimy wtedy brać pod uwagę, że więcej uwagi naturalnie poświęcane jest dziecku przez instruktora.


Nasz ośrodek mieści się niedaleko stadionu Pogoni, dokładnie przy ulicy Twardowskiego 5 i jest częścią hali należącej do centrum meblowego DOMAR. Każdy z ulicy na pewno zauważy nasz podświetlany napis widniejący na ścianie szczytowej budynku.

 

 

hot°: W Ski Parku znajduje się sztuczny stok! Jak wygląda jazda na takim stoku? Czy realnie odwzorowuje jazdę na nartach?


Możemy to porównać do odczucia jak biegamy w naturalnych warunkach, a na bieżni stacjonarnej, oczywiście jeśli chodzi o odczucie. My jedziemy, a nic wokół nas się nie rusza, oprócz specjalnej maty Maxxgrass pod naszymi stopami. Przyzwyczajenie się to kilka minut lub szybciej, zależy od osoby.

 

Natomiast odwzorowanie samej jazdy jest takie samo jak na naturalnym stoku, z jedną różnicą, że nie tu musimy być bezbłędni, jeśli chodzi o technikę i nad tym czuwa instruktor, mówi, pokazuje i doradza jak należy na każdym etapie prowadzić narty. Zdarzało się tak, że ludzie jeżdżący kilka lat w górach, nie opanowali techniki prawidłowego prowadzenia nart czy snowboardu.


Jak wspominałem, nie tracimy tu czasu na wjazdy wyciągiem na górę, więc efektywnej jazdy mamy dużo więcej. Stok porusza się nawet do 50km/h,a nachylenie możemy zwiększyć nawet do 22°. Reasumując, od razu poprawiane są błędy, ćwiczenia są bardziej męczące i właśnie z tego powodu przeplatamy 10 minut jazdy, z 10 minutami odpoczynku. Przy zmęczeniu mięśni niestety nauka byłaby miej efektywna.

 

 

hot°: Czy wasi instruktorzy, są w stanie na takim stoku nauczyć jazdy na nartach? Przynajmniej w jakiś początkowym stopniu…


O wiele więcej. Dla przykładu z stoków firmy Maxxtracks korzystała drużyna olimpijska Szwajcarii, między innymi Ramon Zenhausern, który był zwycięzcą pucharu świata. Parafrazując producenta stoków: stoki są używane przez osoby początkujące, jak i narciarzy olimpijskich.


Górnolotnie powiemy, że może kiedyś uda się, że dzięki naszemu ośrodkowi, wykształci się przyszły polski olimpijczyk w narciarstwie. Który będzie ze Szczecina.

 

hot°: Prowadzicie też zajęcia dla najmłodszych. Prosimy o szczegóły.


Najmłodsi są miele widziani w naszym ośrodku i stanowią większość naszych klientów. Wszystko zależy od predyspozycji i rozwoju indywidualnie, ale przyjęliśmy zasadę, że każdemu możemy dać szansę i zobaczyć, czy się nadaje. Stworzyliśmy zasadę: wiek 5 lat, wzrost minimum 105 cm i waga 17 kilo, aby rodzice, którzy chcą przyprowadzić do nas swoje dziecko mieli jakiś wyznacznik, ale czasami są dzieci, które radzą sobie bardzo dobrze nawet jeśli nie spełniają tych kryteriów.


Zasada wzrostu i wagi, musi być spełniona, jeśli chodzi o strefę ścianek wspinaczkowych Clip’n Climb, ponieważ rozstawienie chwytów jak i system automatycznej asekuracji niejako wymusza tą zasadę. Po prostu, jeśli dziecko nie spełnia tych wymogów, to korzystanie ze strefy nie było by dobrą rozrywką dla niego. Jednak dla tych dzieci odpowiedną ścianką jest ścianka interaktywna, dzięki której może się dobrze bawić i zapoznać ze specyfiką wspinania się.

 

 

hot°: Na czym polega system wspinaczkowy Clip'n Climb? Czy jest to bezpieczna rozrywka dla dzieci?


Bardzo dużą uwagę przykładamy do bezpieczeństwa, dlatego na strefie zawsze są trenerzy, którzy na początku każdej tury przeprowadzają mini szkolenie, jak należy się zachowywać, przy jednoczesnym pokazaniu jak działa sprzęt. Resztę dopełniają urządzenia jak TRUBLUE, czyli automatyczna asekuracja. Jego samoregulujący magnetyczny układ hamulcowy jest wynikiem lat badań, rozwoju i testów.

 

Zaprojektowany, aby spełnić najsurowsze normy bezpieczeństwa, w tym szeroko zakrojone testy przeprowadzone przez jedną z wiodących jednostek certyfikujących na świecie, TÜV/SÜD Product Service GmbH.


Częścią tego systemu jest również zipSTOP, to najlepszy system hamowania dla zamków błyskawicznych, który hamuje dokładnie w ten sam sposób, niezależnie od prędkości użytkownika. Poczucie bezpieczeństwa i stopniowe hamowanie zapewniają bezpieczne i przyjemne doznania dla użytkowników.

 

hot°: Załóżmy, że przychodzi do Was osoba bez żadnego doświadczenia sportowego. Czy zapewniacie jej szkolenie a może i trenera?


Każdy kto do nas przychodzi ma zapewnioną opiekę trenerską, sprzęt i dobrą atmosferę. Jedyne to co trzeba mieć ze sobą to buty i ubranie na zmianę, do tego przydaje się dobry również dobry humor.

 

Nauka połączona z zabawą zaczyna się od momentu wejścia na strefę, zawsze pod bacznym okiem trenera czy to na ściankach wspinaczkowych czy też na stokach.

 

  

 

hot°: No właśnie...Narciarstwo i wspinaczka to sporty, które wymagają zachowania szczególnych środków bezpieczeństwa. Jak to wygląda u Was?


Jeśli chodzi o stoki, bez wyraźniej dyspozycji trenera nie może uczestnik wejść na stok. Trener decyduje i kieruje całością nauki. Dla bezpieczeństwa w ręku ma pilot, za pomocą którego steruje stokiem, dostosowuje prędkość lub ewentualnie zatrzymuje stok w przypadku upadku.

 

Trener również wcześniej dostaje informacje na temat uczestnika, czy jeździł już na naturalnym stoku, ile ma lat i czy był u nas wcześniej. Pozwala to dobrać uczestników, których może być trzech na stoku, tymi kryteriami, aby bezpiecznie i ciekawie dla każdego mogła przebiegać lekcja. Każdy uczestnik również ma do dyspozycji kask i ochraniacze, które zapewniamy.


Strefa ścianek, również jest nadzorowana przez trenerów. Nikt nie może wejść czy też wyjść bez wiedzy trenera. Jak wspomniałem, przeprowadzane jest mini szkolenie przed wejściem na strefę, resztę dopełnia sprzęt i nadzór trenera nad bezpieczeństwem zabawy uczestników.

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Twardowskiego 5

www.skipark.szczecin.pl


tel. 575 392 228
rezerwacje@skipark.szczecin.pl

www.facebook.com/SkiParkSzczecin
www.instagram.com/skipark_szczecin

 

Ski Park

Ski Park