Marheineke Markthalle – świetna alternatywa dla supermarketu

06.03.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Katarzyna Defée / Adam Tomasz Myśków

Hala Targowa XI, znana jako Marheineke Markthalle, to jedna trzech obecnie działających, spośród czternastu hal, zbudowanych w drugiej połowie XIX wieku w ramach berlińskiego systemu hal targowych. Znajduje się na końcu Bergmannstraße przy Marheinekeplatzu, w samym środku kultowego Bergmannkiez. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie"

 


Podobnie jak inne hale targowe w Berlinie, które powstały pod koniec XIX wieku, zastąpiła okoliczne targi, oferując bardziej komfortową możliwość zakupów w budynku i lepsze warunki higieniczne. Została otwarta w 1892 roku.

 

 

 

Funkcjonowało w niej wtedy 278. małych stoisk z towarami codziennego użytku. W trakcie I wojny światowej funkcjonowała tu stołówka, obsługująca codziennie około 15. tysięcy berlińczyków. Obiekt został mocno zniszczony pod koniec II wojny światowej, a następnie odbudowany w latach 50. XX wieku.

 


Marheineke Markthalle odwiedzana jest codziennie przez kilka tysięcy klientów. Jest otwarta prawie codziennie, oprócz niedziel. W dni powszednie w godzinach 08.00–20.00, w soboty zaś od 08.00 do 18.00. Oferuje warzywa i owoce, pieczywo, sery, wędliny, mięso, wina, zioła, oliwy i wszystko inne, co nam się zamarzy.

 

 

 

 

 

Produkty zarówno niemieckie, jak również pochodzące z wielu innych rejonów Europy. Delikatesy francuskie, greckie, włoskie, hiszpańskie. Do tego kwiaty, punkty usługowe i oczywiście gastronomiczne. Budynek ma dwie kondygnacje, w górna jego część pełni rolę galerii sztuki, w której odbywają się wydarzenia związane z malarstwem i literaturą. Znajduje się tak również siedziba wielokulturowego, niezależnego i alternatywnego radia berlińskiego multicult.fm.

 

 

 

Marheineke Markthalle

Marheineke Markthalle

 

 

 

Mail: offberlin.przewodnik@gmail.com

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.