Elektroniczne Wibracje: Mix treści

10.12.2015
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum

Elektronika, wdarła się do mojego serca powoli, stopniowo ale w krótkim czasie owładnęła nim totalnie. A ja niżej podpisany, postaram się w przejrzysty sposób w postaci comiesięcznych felietonów w gazecie czy co środę oraz sobotę w internetowej odsłonie Hot Magazine zaszczepić w Was trochę tej miłości i przekazać porcję elektronicznej wiedzy.

 

 

Na wstępie (troszkę już czasu minęło) chciałbym podziękować wszystkim za drugie urodziny Elektronicznego Szczecina. Myślę, że kolejny już raz nikt nie mógł być zawiedziony tym, co zobaczył, przeżył, wysłuchał czy wytańczył. Już na starcie pojawiło się sporo ludzi, a to miłe zaskoczenie, gdyż zwykle tłum zbiera się przed godziną 1, tym razem już przed północą było Was naprawdę wiele.


Dzięki tym wszystkim, którzy zjawili się tej nocy, ale także tym, którzy pomagali w organizacji, dekoracjach, grającym: gość specjalny, czyli El’ Mirka oraz: Daniel Zachodni, Ines Bloom, Michał Kosztowny, Mazze, Przybysz oraz dj SempOne. Było kolorowo, było wesoło i przede wszystkim różnorodnie muzycznie. 2 Urodziny, to dobry prognostyk przed kolejnym rokiem działalności.


W ostatnim czasie sporo hałasu w muzycznych mediach internetowych wywołał znany w świecie mainstreamu szwedzki duet Axwell & Ingrosso. W swoim wywiadzie dla New York Times zeszli na temat muzyki undergroundowej i zaczęli odpierać zarzuty, jako że niby się „sprzedali”. Fakt jednak pozostanie faktem i tak naprawdę nie ma co popadać w hipokryzję. Panowie obrali swoją drogę jako mainstreamową i tego się trzymają zarabiając na tym ogromne pieniądze.
Axwell & Ingrosso stwierdzili, że muzyka undergroundowa oraz Ci, którzy się nią zajmują to zwykła amatorka. Co dokładnie mieli na myśli nie do końca wiadomo, ale można śmiało uznać taką wypowiedź jako co najmniej komiczną. Chwilę po ukazaniu się tegoż wywiadu na facebook’ach przedstawicieli elektroniki undergroundowej, można było zaobserwować odpowiedzi, które w wolnym tłumaczeniu po prostu znaczyły: „cieszę się, że jestem amatorem”.


Innym dość zabawnym stwierdzeniem (a może i był to najzabawniejszy fragment z całego wywiadu) było: „Najważniejszą rzeczą nie jest to jak i co gramy, ale osobowość i to jakie mamy interakcje z tłumem". Ciężko tutaj nawet cokolwiek komentować, ale jeśli ludzie przychodzą na ich granie nie po to, by usłyszeć konkretną i dobrą dla nich muzykę (każdy ma swoje gusta, dlatego również i te numery zapewne wielu osobom mogą się podobać ), a po to by na przykład (aby nie zostać ocenzurowanym, sam użyję łagodnego stwierdzenia) „drzeć gardło”, gdy A & I podniosą rękę w górę – to ja dziękuję za takie coś.


To był temat bardziej marcowy, teraz inna dość intrygująca sytuacja z kwietnia. Otóż Darius Syrossian, który jest znanym i cenionym artystą grającym chociażby house i techno został zwolniony z rezydentury dla klubu Sankeys oraz współpracy m.in. z Tribal Sessions, z taką argumentacją: „DS narusza dobre imię klubu i marki”.

 

 


Sytuacja wydaje się być również dość dziwna, ponieważ wszystko za sprawą postu w mediach społecznościowych wspomnianego dj’a, który napisał, że: „wyjdzie z każdej imprezy, na której Sankeys przestanie się sprzedawać bilety ludziom, którzy chcieliby go posłuchać, a przemierzyli wiele mil, by to zrobić.”.


W sumie można to uznać za coś dobrego, w końcu solidaryzuje się ze swoimi fanami, a tak naprawdę według mnie nie naruszył tutaj zbytnio dobrego imienia klubu. No, ale cóż każdy klub ma swoją politykę i wydaje się, że raczej sytuacja nie wróci do punktu wyjścia.


10 utworów, które powinieneś usłyszeć


1/ Stimming & David August - Sexy Biest (Gui Boratto Remix)
2/ Atelier Francesco - Akaino (Few Nolder Remix)
3/ Fabian Dikof - Pure Lovers
4/ Duss - D Love
5/ Midas 104 – Horus
6/ Michael Lovatt - Genrephilia
7/ Of Norway & Linnea Dale - Spirit Lights (Adriatique Remix)
8/ Hyenah - The Wish (Dub)
9/ James Teej - Inside (Sahin Meyer Zamalek Remix)
10/ Detroit Swindle - Pursuit

 


Szczecin-Berlin


02.05. Sven Väth World Tour 2015 @ Watergate. Zagrają: Sven Väth, Marco Resmann, Fank Lorber, Ingo Boss
16.05. Exploited meets Local Talk @ Watergate. Zagrają: Claptone, Shir Khan, Kyodai live, Mad Mats & Tooli, Tim Vita
22.05. Ritterstrasse Pres. Bondage @ Ritter Butzke. Zagrają: Karmon, NTFO, El Mundo, Mario Aureo
30.05. Hommage & Friends @ Ritter Butzke. Zagrają: Monkey Safari, Wareika live, Karl Friedrich, Martin Waslewski.


Polecane przeze mnie


16.05. Elektroniczny Szczecin Night vol. 7. @ Podwórko City Hall – To będzie już siódma odsłona cyklu ES Night, a pierwsza w tym roku na podwórku City Hall. Po hucznych 2 urodzinach inicjatywy możemy spodziewać się kolejnej (mam nadzieję) dobrej imprezy, tym razem 16 maja! Całego line up’u oraz informacji wypatrujcie na facebook’u.
23.05. Mad Mats (Local Talk/Raw Fusion/Sztokholm,SWE) - 23 maja do City Hall zawita Mad Mats, czyli wlaściciel znakomitej wytwórni Local Talk. Jego styl grania dowodzi, że jest on niezwykle kreatywny, dlatego w jego setach można usłyszeć np. soul, hip hop, jazz czy disco i techno. Support: Brat Beat & Family Groove.