Architektura wnętrz - YonYonson Studio

08.12.2017
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Joanna Kaźmierczak, Piotr Rychlicki

Przedstawiamy wam nietuzinkowego architekta wnętrz Pana Mateusza Warzecha, właściciela YonYonson Studio. W naszym wywiadzie rozmawiamy o procesie projektowania, wyzwaniach jakie stoją przed dobrym architektem oraz obalamy pokutujące mity, szczególnie te cenowe! Polecamy nasz artykuł ludziom, którzy planują remont swojego mieszkania, albo chcą kupić nowe i rozsądnie je urządzić, czy też zabierają się za biznes, w którym dobrze zaprojektowane wnętrze będzie ich wizytówką.

 

 


hot°: Panie Mateuszu, skąd taki a nie inny - wybór ścieżki zawodowej? Dlaczego akurat architektura wnętrz? Jakie ma Pan przygotowanie teoretyczne i praktyczne do zawodu?


Mateusz Warzecha: Wszystko zaczęło się we wczesnym dzieciństwie, gdy wraz z rodziną bardzo często zmienialiśmy miejsca zamieszkania. Wiązało się to z nieuniknionymi remontami. Przyglądałem się zmianom zachodzącym we wnętrzach i już jako kilkulatek miałem wizje tego jak chciałbym, by wyglądał nasz dom. I chyba już w tamtej chwili, postanowiłem, że zostanę architektem wnętrz.

 

Z biegiem lat myśl o wyborze tego konkretnego kierunku studiów mnie nie opuszczała. Doprowadzając mnie do momentu, w którym z oceną celującą ukończyłem studia na kierunku architektura wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie. W międzyczasie brałem udział w wielu ogólnopolskich konkursach projektowych, często zdobywając nagrody i wyróżnienia. Doskonaliłem się i pracowałem projektując dla dużych marek takich jak chociażby IKEA czy Porta KMI.

 

 

 

hot°: Jak wygląda przygotowanie projektu wnętrza w praktyce? Spotyka się Pan z zainteresowaną osobą i co dalej…


Najpierw robię wywiad w celu poznania potrzeb i preferencji klienta oraz jego osobowości. Bez tego nie jestem w stanie ruszyć z pracą. Gdy ten etap mamy już za sobą zaczynam projektowanie. Następnie jeszcze kilkukrotnie spotykam się z inwestorem, by pokazać mu efekty mojej pracy, wysłuchać jego sugestii. Efektem końcowym zawsze jest kompletny projekt.

 

hot°: Czy specjalizuje się Pan w określonych zleceniach czy projektach? Czy jest Pan w stanie podjąć się każdego projektu niezależnie od wielkości i funkcjonalności obiektu?


Nie boję się wyzwań. Uważam, że dobry architekt wnętrz powinien sprostać każdemu zadaniu. Najczęściej przychodzą do mnie osoby potrzebujące projektów wnętrz mieszkalnych, ale zdarzało mi się już projektować restauracje, sklepy wielkopowierzchniowe czy nawet… kaloryfery.

 

 

 

hot°: Jakich metod czy narzędzi używa się obecnie w projektowania wnętrz?


Dziś używam głównie komputera, chociaż jestem po części tradycjonalistą i zawsze zaczynam pracę od odręcznych szkiców.

 

hot°: Czy ma Pan jakiś ulubiony albo wypracowany styl projektowania? Skąd Pan czerpie inspiracje?


Potrafię odnaleźć się w każdej stylistyce, gdyż nie lubię ograniczać swojej wyobraźni. Najbliższy mojemu sercu jest jednak styl skandynawski. Wynika to między innymi z mojej pracy dla Ikea oraz podróży po Skandynawii, gdzie nauczyłem się czym tak naprawdę jest ta stylistyka.

 

hot°: Czy każdego w obecnych czasach stać już na usługi architekta wnętrz?


Często spotykam się z bardzo mylnym przeświadczeniem, że architekt wnętrz to duży wydatek, bądź fanaberia zarezerwowana tylko dla najbogatszych. W rzeczywistości jednak wynajęcie profesjonalnego architekta wnętrz to oszczędność czasu, stresu i pieniędzy potrzebnych na poprawianie błędów, które inwestor mógłby nieświadomie popełnić.

 

Wydając kilkadziesiąt lub czasem kilkaset tysięcy złotych na wykończenie wymarzonego domu warto zadać sobie pytanie: „Czy stać mnie na popełnianie błędów?, czy może jednak powinienem oddać sprawy w ręce profesjonalisty?”.

 

Arch. wnętrz Mateusz Warzecha / fot.Piotr Rychlicki

 

Arch. wnętrz Mateusz Warzecha /  fot. Joanna Kaźmierczak

 

hot°: Jakie cele są ważne w projektowaniu? Jak powinno być zagospodarowane - dobrze zaprojektowanie wnętrze?


Najważniejszym celem jest zadowolenie klienta. Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno w 100% spełniać potrzeby użytkownika, być przy tym estetyczne, ergonomiczne i ponad wszystko bezpieczne.

 

hot°: Jakie cechy osobiste należy posiadać, aby być dobrych architektem?


Naturalnie niezbędna jest wiedza techniczna i wyobraźnia. Uważam, że równie ważna jest także umiejętność wysłuchania klienta i zrozumienia jego potrzeb. Potrzebna jest do tego empatia, gdyż klienci bywają różni, mają różne potrzeby, doświadczenia, zainteresowania i marzenia.Moim zadaniem jestzebrać to wszystko w całość i stworzyć kolejny idealnie dopasowany do potrzeb klienta projekt.

 

 


YonYonson Studio
Arch. wnętrz Mateusz Warzecha
tel. 508 201 102
studio@yonyonson.pl

https://www.facebook.com/yonyonsonstudio
www.yonyonson.pl

 

 

YonYonson Studio - Arch. wnętrz

YonYonson Studio - Arch. wnętrz