Very Peri – oficjalny kolor roku 2022 – zapowiada transformację

03.02.2022
Autor: Magdalena Zgórska, Zdjęcia: redroom.pl

Cytując znanego psychologa Carla Junga, „kolor jest językiem ojczystym podświadomości”. Cecha oczywista każdego zaprojektowanego przedmiotu, czyli jego kolor, naznacza go emocjami, nadaje mu mnóstwo znaczeń i decyduje, czy zwyczajnie dobrze lub źle nam się kojarzy.

 

Felieton autorstwa Magdaleny Zgórskiej Expose Akcesoria. Dziękujemy i serdecznie polecamy!

Wedle firmy Pantone, która dostarcza i wyznacza szeroko pojętemu przemysłowi standardy dotyczące koloru od wczesnych lat 60. XX wieku, Very Peri jest kolorem, który „symbolizuje globalny zeitgeist, chwilę, w której znajduje się świat, i transformację, jaką przechodzi.... mieszanie się kolorystyki/trendów świata realnego i cyfrowego. Świat internetu połączony z realem”.

 

Brzmi rozsądnie, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się temu, ile sfer życia w pandemii przeniosło się do świata internetu. Ten kolor faktycznie przywodzi na myśl logotypy znanych serwisów społecznościowych, chłodny blask monitorów, ale ma też w sobie dużo spokojnej energii błękitnego nieba oraz świeży posmak młodości.

 

 

Jak wybierany jest kolor roku?

 

Wybór to proces, jak twierdzi firma Pantone, efekt analizy trendów, której dokonują eksperci od kolorystyki. Przeczesują oni sieć, literaturę, przyglądają się influencerom, projektantom, a nawet popularnym kierunkom turystycznym. Śledzą platformy lifestylowe, wystawy sztuki, pokazy nowych artystów scenicznych. Z tak bardzo szerokiej palety faktów i obrazów, z przeróżnych dziedzin życia wyłania się ten jeden kolor, który ma symbolizować nie tylko dany rok, ale i kierunek, w którym dalej mamy podążać globalnie.

 

Czy słusznie? Czas pokaże... Czy zobaczymy dużo Very Peri w modzie, sądzę, że tak. Ten kolor jest bardzo wiosenny więc na pewno sięgną po niego projektanci i zobaczymy go od marca na wieszakach większości sklepów. W roku 2021 kolorem roku Pantone był Illumination połączenie żółci i szarości.

 

Zdjęcie z modelką:

Fotografia: redroom.pl

Makijaż: Iwona Rząd

Stylizacje: Magda Zgórska

 

Ekspoze Very Peri

Ekspoze Very Peri