Sześć faktów na temat zdrowia jamy ustnej

10.02.2020
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Miejsca

Zdrowa jama ustna to znacznie więcej niż zdrowy uśmiech. Czy wiedziałeś, że kondycja zębów i dziąseł ma niebagatelny wpływ na cały nasz organizm? Czy masz świadomość, że blisko sto procent dorosłych cierpi na próchnicę? Oto sześć najważniejszych faktów dotyczących zdrowia jamy ustnej!

 

 

1. Zdrowie jamy ustnej ma zasadniczy wpływ na kondycję całego organizmu
Jeśli nie będziemy odpowiednio dbali o higienę jamy ustnej, narazimy się nie tylko na rozwój próchnicy i chorób przyzębia, ale również wielu schorzeń ogólnoustrojowych, wśród których możemy wyróżnić cukrzycę czy choroby sercowo-naczyniowe i reumatyczne.

Badania pokazują, że zdaje sobie z tego sprawę zaledwie 26% respondentów!

 


2. Zły stan organizmu może mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej
Nasz organizm stanowi jedną, integralną całość, a zatem zdrowie jednego narządu odbija się na drugim. Co za tym idzie, wiele chorób ogólnoustrojowych może też zwiększać ryzyko schorzeń jamy ustnej.

 

Dla przykładu, u osób cierpiących na cukrzycę zauważa się zwiększoną skłonność do chorób dziąseł. I na odwrót.


3. Próchnica to jedna z największych współczesnych plag
Wyniki badań są zatrważające: już 60-90% dzieci w wieku szkolnym cierpi na próchnicę, zaś wśród dorosłych odsetek ten jest jeszcze wyższy!

 

Próchnica to prawdziwa plaga XXI wieku i tylko właściwe dbanie o higienę jamy ustnej, a także regularne poszerzanie wiedzy i świadomości społeczeństwa w tym temacie może nas przed nią uchronić.

 

 
4. Bez szczoteczki i pasty do zębów ani rusz
Zęby powinniśmy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, umiejętnie dobranymi do tego artykułami. Ważne, by pasta do zębów, z której będziemy korzystać podczas codziennego mycia, była wyposażona w szereg wartościowych składników, które pozwolą kompleksowo zadbać o nasze szkliwo i dziąsła.

 

Pamiętajmy także o wyborze właściwej szczoteczki. Obecnie najbardziej rekomendowane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej są szczoteczki elektryczne.

 

Warto wśród nich zwrócić uwagę chociażby na model Smilesonic EX, który oferuje aż pięć trybów pracy i maksymalną szybkość działania aż 96 000 ruchów na minutę.
Wartościową szczoteczkę elektryczną, pastę do zębów oraz inne artykuły do pielęgnacji jamy ustnej możemy nabyć w zlokalizowanym na szczecińskich Pomorzanach w Centrum Handlowym Atrium Molo sklepie „Denthelp”, a także pod adresem denthelp.pl


5. Samo szczotkowanie nie wystarczy, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem
Wiele osób uważa, że codzienna higiena jamy ustnej sprowadza się do wyszczotkowania zębów rano i wieczorem. Nic bardziej mylnego. Oprócz wspomnianej wyżej szczoteczki oraz pasty do zębów, zainwestować powinniśmy na pewno w nić dentystyczną, dzięki której zdołamy usunąć naleciałości z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc szczególnie narażonych na próchnicę.


6. Wizyty u stomatologa są konieczne nawet wtedy, gdy nic nie boli
Szczotkowanie i nitkowanie to niestety nie wszystko. Aby mieć pewność, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic złego, trzeba jeszcze regularnie, przynajmniej raz na pół rokuprofilaktycznie odwiedzać dentystę. Tylko specjalista jest w stanie odpowiednio wcześnie wykryć rozwijające się w naszej jamie ustnej schorzenia i szybko podjąć z nimi skuteczną walkę.


Zdajemy sobie sprawę, że wizyty w gabinecie stomatologicznym nie należą do najprzyjemniejszych, ale gwarantujemy, że nie ma się czego obawiać – czasy, w których leczenie zębów było bolesne, już dawno minęły!

 

 

Denthelp.pl
Centrum Handlowym Atrium Molo
ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin
www.denthelp.pl

 

---------------------------------------------------


czynne: poniedziałek - sobota: 9-21, niedziela: 10-20
tel. 500 430 217
kontakt@denthelp.pl