Jak właściwie zadbać o higienę jamy ustnej?

27.11.2019 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski

Niestety, jak wskazują badania, problem z próchnicą ma ponad 95% Polaków. Oznacza to, że nie dbamy o jamę ustną właściwie, a nasza świadomość tego, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów i dziąseł jest nikła. Co zatem należy zrobić, by móc cieszyć się olśniewającym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem? Jak się okazuje, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy, o czym przekonuje nas Maciej Gut, który jest właścicielem sklepu z artykułami do pielęgnacji jamy ustnej„Denthelp.pl” zlokalizowanego na szczecińskich Pomorzanach w Centrum Handlowym Atrium Molo.

 

 

Dlaczego Polacy mają tak duży problem z próchnicą i innymi schorzeniami jamy ustnej?


Przede wszystkim wydaje się nam, że wyszczotkowanie zębów dwa razy w ciągu dnia wystarczy, by pozbyć się z jamy ustnej szkodliwych bakterii. Nic bardziej mylnego. Niestety nawet najbardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków pomiędzy zębami, co sprawia, że zalegają w nich bakterie, które następnie prowadzą chociażby do wykształcania się próchnicy.


Aby zatem właściwie oczyścić jamę ustną z drobnoustrojów, codzienne szczotkowanie należy uzupełniać usuwaniem naleciałości z trudno dostępnych miejsc przy pomocy nici dentystycznej lub irygatora, oraz stosowaniem antybakteryjnych płynów do płukania. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u stomatologa, które powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku.

 

Wybielająca pasta do zębów z węglem White Glo


Czy tyle wystarczy, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem?


Regularne szczotkowanie, nitkowanie, oraz korzystanie z płynów do płukania powinno pozwolić nam usunąć z newralgicznych miejsc nawet 99% szkodliwych bakterii. Ważne jest jednak również to, z jakich produktów korzystamy w trakcie codziennej pielęgnacji. Stomatolodzy rekomendują, by szczotkowanie przeprowadzać z wykorzystaniem szczoteczek elektrycznych, które znacznie lepiej radzą sobie z usuwaniem bakterii niż klasyczne szczoteczki manualne.


Czy może Pan przybliżyć sposób działania szczoteczek elektrycznych? Wiele osób nie ma pojęcia, jak takie urządzenia funkcjonują?


Na rynku funkcjonują obecnie tradycyjne szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne oraz szczoteczki ultradźwiękowe. Te pierwsze posiadają okrągłą główkę czyszczącą, która może przywodzić na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Dzięki takiemu wyprofilowaniu, ząb jest otoczony ze wszystkich stron, a bakterie mechanicznie zostają usunięte z możliwie największej jego powierzchni. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe posiadają z kolei podłużną główkę czyszczącą, a swoje działanie opierają odpowiednio o emitowanie fal dźwiękowych i ultradźwiękowych. W trakcie mycia w naszej jamie ustnej za ich sprawą dochodzi do zmieszania się ze sobą wszystkich płynów, czyli wody i pasty do zębów, z których następnie powstają tak zwane mikrobąbelki, wnikające w przestrzenie międzyzębowe i obmywające je z bakterii.

 

Szczoteczka soniczna Smilesonic EX White

 

Dlaczego szczoteczki elektryczne są uważane za skuteczniejsze od manualnych?


Szczoteczką manualną w ciągu minuty jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów, natomiast najszybsze szczoteczki soniczne, chociażby te marki Smilesonic, potrafią w tym samym czasie wykonać nawet 96 000 ruchów. Różnica jest zatem kolosalna. Właśnie dzięki niej szczoteczki soniczne mają szansę w ciągu sześćdziesięciu sekund usunąć znacznie więcej drobnoustrojów. Mycie zębów szczoteczkami elektrycznymi jest też zwyczajnie bardziej komfortowe niż tymi manualnymi – oferują bowiem one kilka trybów pracy oraz dodatkowych funkcji i udogodnień, dzięki którym każdy może dopasować pracę urządzeń do indywidualnych potrzeb.


Po które szczoteczki konsumenci sięgają najchętniej?


Największą popularnością wciąż cieszą się szczoteczki manualne, ale na inwestycję w zaawansowaną szczoteczkę elektryczną decyduje się coraz więcej osób. Jeśli chodzi o poszczególne marki, najczęściej kupowane są szczoteczki Smilesonic, Philips Sonicare, Panasonic, Oral-B i Curaprox. W sklepie Denthelp.pl oferujemy je wszystkie w bardzo przystępnych cenach.


No dobrze, wiemy już z jakich produktów korzystać i jak należy na co dzień pielęgnować jamę ustną. A co z dietą? Czy jeśli chcemy mieć zdrowe zęby, powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słodyczy? Dla niektórych może to się okazać bolesne…


Słodycze na pewno powinniśmy ograniczyć. Posiadają one dużą ilość cukrów prostych, które negatywnie wpływają na szkliwo i tworzą sprzyjające środowisko próchnicy. Nie musimy całkowicie wykluczać ich z diety, ale spożywajmy słodkie rzeczy rozsądnie – sporadycznie i w niewielkich ilościach. Zaraz potem zaś dokładnie umyjmy zęby.

 

Sześciopak Curaprox – sześć wybielających past o delikatnym działaniu i zróżnicowanych smakach

 

"Regularne szczotkowanie, nitkowanie, oraz korzystanie z płynów do płukania powinno pozwolić nam usunąć z newralgicznych miejsc nawet 99% szkodliwych bakterii"

 

przeczytaj także >WYJĄTKOWY SALON TATUAŻU CZARNA FARBA<

 

 

Denthelp.pl
Centrum Handlowe Atrium Molo
ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin


www.denthelp.pl


Godziny otwarcia:
poniedziałek -sobota: 9-21
niedziela: 10-20


tel. 500 430 217
kontakt@denthelp.pl

 

Komentarze

Komentarze

Agata43
18:09 02.12.2019
Ja np przez długi czas nie bylam świadoma, ze najlepsze pasty to te bez fluoru, szczególnie dla dzieci. Wydawało mi się, że pasta to i tak twór mocno chemiczny więc nie ma znaczenia tak naprawdę co jest w składzie. Uświadomiła mnie koleżanka z pracy i teraz przerzuciliśmy się z dziećmi i mężem na pastę Forever Bright z forever-kosmetyki.pl która nie zawiera fluoru, a w dużej mierze sklada się z aloesu i wszyscy jesteśmy zadowoleni
0
1
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.