Jak dbać o zęby dziecka?

06.11.2020
Autor: Maciej Gut , Zdjęcia: Archiwum Denthelp

 

Czy wiedziałeś, że każdego dnia w jamie ustnej dziecka pojawia się tysiące szkodliwych bakterii?Drobnoustroje i grzyby osiadają zarówno na zębach, jak i dziąsłach, często prowadząc na przykład do wykształcania się pleśniawek. Te zaś wiążą się z bólem, przez co dziecko staje się marudne, niespokojne i nie chce jeść. Sprawdź, jak dbać o jamę ustną swojej pociechy, by oszczędzić mu tych wszystkich przykrych doświadczeń.

 

 

 

Kiedy powinniśmy zacząć dbać o higienę jamy ustnej dziecka?
Brak zębów mlecznych nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej malca. Przez pierwsze kilka miesięcy życia niemowlęcia należy przecierać mu wały dziąsłowe gazikiem zwilżonym wodą lub słabym roztworem rumianku. Taka praktyka pozwoli zapobiec osiadaniu w buzi szkodliwych bakterii i pleśniawek. Najlepiej przecierać dziąsła dziecka gazikiem dwa razy dziennie: rano i wieczorem.

 

Dopóki dziecko nie zaczyna ząbkować, to w zupełności wystarczy. Przecieranie dziąseł przy pomocy gazika oprócz tego, że zabezpiecza jamę ustną przed szkodliwymi bakteriami, ma jeszcze jedną istotną zaletę – przyzwyczaja malucha do codziennej, regularnej pielęgnacji jamy ustnej i przygotowuje go do mycia zębów szczoteczką.

 

 

Pierwsza szczoteczka
Po pojawieniu się w buzi pierwszego ząbka, powinniśmy zakupić dziecku pierwszą szczoteczkę. Może to być tradycyjna szczoteczka manualna lub szczoteczka elektryczna. Generalnie szczoteczki elektryczne – zwłaszcza soniczne – myją zęby znacznie dokładniej i efektywniej niż manualne. Z tego powodu ich stosowanie zalecają stomatolodzy i eksperci.

 

Skuteczność szczoteczek sonicznych wynika głównie z emitowanych przez nie podczas mycia fal dźwiękowych oraz wykonywania zalecanych przez stomatologów ruchów wymiatających. W ciągu minuty najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu pracują z prędkością nawet 62 000 ruchów, czyli znacznie większą, niż dziecko byłoby w stanie osiągnąć posługując się szczoteczką manualną (nawet dorosły użytkownik klasyczną szczoteczką jest w stanie w ciągu minuty wykonać maksymalnie 200 ruchów).

 

Godnym polecenia, dziecięcym modelem sonicznym jest szczoteczka Smilesonic KIDS. Posiada ona dwa tryby pracy – Clean (intensywniejszy) i Sensitive (łagodniejszy) – dzięki czemu jest odpowiednia zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci.

 

Urządzenie wyposażono ponadto w dwa samoistnie odmierzające właściwy czas szczotkowania czasomierze, dzięki którym zawsze mamy pewność, że ząbki dziecka zostały precyzyjnie doczyszczone. Komfort użytkowania zwiększa wytrzymała bateria (do 2 miesięcy pracy po pełnym naładowaniu) oraz dostosowana do dzieci – specjalna końcówka czyszcząca z miękkim, minimalizującym ryzyko podrażnień włosiem.

 

 

Wybór pasty do zębów
Wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka,warto zakupić maluchowi odpowiednią pastę do zębów. Wiele osób zastanawia się, czy najmłodsi mogą korzystać z past fluoryzowanych. Należy pamiętać, że fluor jest niezastąpionym składnikiem w walce z próchnicą – doskonale wbudowuje się w strukturę szkliwa i tym samym je wzmacnia.

 

W dziecięcych pastach do zębów musi jednak znajdowaćsię w odpowiednim stężeniu –jego dawka nie powinna przekraczać 500 ppm.
Poza fluorem, porządna dziecięca pasta do zębów powinna zawierać w swoim składzie również ksylitol. Ten naturalny słodzik pobudza wydzielanie śliny, a co za tym idzie – podnosi pH w jamie ustnej.


Smilesonic Kids –najlepsza zachęta do mycia zębów

 

W tym aspekcie wszystkie chwyty dozwolone. Dobrym pomysłem może okazać się na przykład mycie zębów wraz z dzieckiem, opowiadanie maluchowi bajek dotyczących mycia zębów, śpiewanie z nim podczas szczotkowania piosenek czy nagradzanie za właściwe oczyszczenie jamy ustnej drobnymi upominkami (mogą to być medale, broszki, odznaki, itd.).

 

Udogodnienia mające dodatkowo zachęcić maluchy do szczotkowania posiada też wspomniana wcześniej szczoteczka Smilesonic KIDS. Do zestawu z nią dołączono kalendarz mycia zębów z naklejkami, który doskonale motywuje dzieci do sumiennej i regularnej pielęgnacji jamy ustnej. Po każdym wyszczotkowaniu zębów maluch nakleja wybraną przez siebie naklejkę w miejsce w kalendarzu przeznaczone na porę dnia, w której umył zęby. Dzięki temu dziecko zaczyna pamiętać o codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a przy okazji staje się ona dla niego doskonałą zabawą.


Szczoteczkę soniczną Smilesonic KIDS można obecnie nabyć za 189 złotych w sklepie „Denthelp” zlokalizowanym na szczecińskich Pomorzanach w Centrum Handlowym Atrium Molo. Znajdą w nim Państwo również wiele innych, godnych uwagi artykułów do pielęgnacji jamy ustnej. Sklep oferuje najwyższej jakości szczoteczki elektryczne, soniczne i manualne w wersjach zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

Zakupimy tam także cenione pasty do zębów, irygatory, końcówki czyszczące, czy płyny do płukania ust.
W punkcie „Denthelp” mogą też Państwo zasięgnąć więcej porad dotyczących dbania o zęby najmłodszych.

 

 


Denthelp.pl
Centrum Handlowe Atrium Molo
ul. Mieszka I 73, 71-011 Szczecin

------------------------------------------------------------------
ZAKUPY ONLINE -  www.denthelp.pl

------------------------------------------------------------------
czynne: poniedziałek - sobota: 9-21, niedziela: 10-20
tel. 500 430 217
kontakt@denthelp.pl