Fashion Person: Elwira Gowin i Weekend Mody

05.05.2016 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Elwiry

W cyklu Fashion Person prezentujemy szczecińskie postacie lub firmy związane z branżą modową. Niektóre wybrane przez nas osoby są już po pierwszych sukcesach, inne są 100% debiutantami, zdarzają się nam również wywiady z prawdziwymi gwiazdami na firmamencie mody. Mamy nadzieję, że nasze artykuły pomogą dostrzec Wam Czytelnikom, że dobra moda to nie tylko Warszawa. Być może uda nam się również w promocji tym wszystkim, którzy debiutują a uznanym nazwiskom dodatkowe zainteresowanie chyba nigdy nie zaszkodzi… Bohaterką naszego, kwietniowego wywiadu jest Elwira Gowin, współorganizatorka kultowej niegdyś imprezy Weekend Mody, która właśnie wraca po kilku latach nieobecności.

 

 

hot°: Zacznijmy nasz wywiad od podstawowego pytania - Czy w Szczecinie można robić w ogóle modę?


Moda to taka branża, że zawsze jest popyt. W czymś przecież kobiety muszą chodzić. Zmieniają się trendy, zmienia się moda zmieniają się ludzie a w naszym pięknym Szczecinie nie tylko kobiety są piękne ale mamy też bardzo utalentowanych projektantów, którzy debiutowali podczas Gryf Fashion Show a teraz po kilku latach dobrze prosperują. Są nimi chociażby Ania Gielar Gregorczyk mające własne atelier, Sylwia Majdan, Yulia Babich, Arkadiusz Prajs czy Kasia Hubińska lub Dominika Kujawa które uczestniczyły w pokazach szczecińskich projektantów ale nigdy nie brały udziału w konkursie Gryf Fashion Show.

 

Potencjał jest ale brakuje miejsc i wydarzeń do promocji takich talentów i przede wszystkim ludzi do organizacji pokazów w Szczecinie. Więc Piotrze właśnie zaczynamy robić modę w Szczecinie poprzez kategorię konkursu inspirowaną „…wiatrem, szumem i żaglem”. Niezapominajmy o Akademii Sztuki która właśnie od października otwiera Fashion Lab czyli pracownie projektowania ubioru na wydziale wzornictwa. W końcu doczekaliśmy się w Szczecinie takiego wydziału. Osoby chętne do bezpłatnych czteroletnich studiów mogą o szczegóły pytać w dziekanacie.


hot°: Po kilku latach przerwy, wracasz z Weekendem Mody, co ciebie a raczej was - skłoniło do tego? Brak biznesowej ekscytacji, potrzeba serca czy jeszcze jakieś inne, nieznane mi powody?


Szczerze to nakłonił nas do tego Piotrek Kozłowski z Europejskiej33. Początkowo Weekend Mody miał się odbyć u niego ale skończyliśmy na Sali Koncertowej a u Piotra ma się odbyć półfinał konkursu Gryf Fashion Show Models i to już w czerwcu 2016 oraz Fashion After Party 19 listopada 2016r. I to był bodziec, który poruszył machinę. Kolejno w listopadzie pojechałam do Łodzi na Fashion Week Poland na rekonesans i po powrocie zdecydowaliśmy z Wojtkiem Miziewiczem z u.studio, że spróbujemy reaktywować imprezę …i tak jestem już przed castingami i wszystko idzie jak burza.

 

 

hot°: Od ostatniej edycji minęło ładnych, kilka lat... Przypomnimy więc młodszym czytelnikom Hota, jaka jest idea waszej imprezy.


Ideą jest dobra sztuka. Czyli widowisko świateł, muzyki i ludzi którzy je tworzą z pokazami mody. Ściągam tę samą ekipę z całej Polski do produkcji wydarzenia do współpracy i myślę, że będzie to ciekawe widowisko. Pokażemy kolekcje niezwykłe, unikatowe bo polskich i regionalnych projektantów mody ale także takie najzwyklejsze, które dostaniemy w szczecińskich centrach handlowych. Podczas listopadowej edycji Weekendu Mody odbędzie się: finał ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów mody Gryf Fashion Show w dwóch kategoriach: inspiracja wiatrem szumem i żaglem oraz pret a porter. Drugim aktem będzie finał regionalnego konkursu dla modelek i modeli Gryf Fashion Show Models a trzecim aktem mojej sztuki będzie rozdanie statuetek za najlepszy Polski produkt przez Centralne Biuro Certyfikacji Krajowej z Warszawy.

 

Wszystko to będzie przeplatane pokazami mody, prezentacjami firm uczestniczących w Weekendzie Mody oraz ulubionym przez publiczność losowaniem wizytówek upominków od naszych sponsorów. Będą czerwone dywany na wejście i wielu fotoreporterów, którzy zawsze chętnie przychodzą na naszą galę z uwagi na dobrą produkcję sztuki. Oświetlenie, dobór muzyki i chodzące modelki w różnych kreacjach do tego emocje związane z konkursami i ogłoszeniem wyniku to niezwykłe przeżycie, które przenika do widza i zostaje zapamiętane na długo. Kończymy oczywiście wspólną zabawą na bankiecie.

 

 

hot°: Do imprezy zostało kilka miesięcy ale już teraz działacie z castingami. No właśnie, opowiedz nam o tym… Dla kogo są te castingi, gdzie są organizowane, jak się zgłosić?


Castingi są do konkursu Gryf Fashion Show Models to konkurs dla przyszłych modelek i modeli. Spośród tych, którzy zgłoszą się na casting w jednym z terminów wyłonimy 50 półfinalistów a w czerwcu 2016 r. w Sali bankietowej Europejska 33 podczas półfinału wybierzemy od 25 do 18 finalistów.


Przejdą oni specjalny cykl szkoleń i będą mieli szanse zadebiutować na sesjach zdjęciowych, budując tym samym swoje portfolio - tak niezbędne do dalszej pracy w tej branży. Finaliści zadebiutują również na dużym wybiegu podczas pokazów Week&Mody, będą brali udział w akcjach promocyjnych ale przede wszystkim będą zaangażowani w promocje i przygotowania do gali wieczornej Week&Mody, gdzie zadebiutują jako modele i modelki w kolekcjach i wystartują w gali finałowej konkursu Gryf Fashion Show Models, gdzie powalczą o tytuły:


• Top GFS Models
• GFS Models Fashion
• GFS Models Komercja


Castingi do konkursu Gryf Fashion Show Models odbywać się będą w terminach:


1. 19-20.03.2016 w CHR Galaxy
2. 09-10.04.2016 na MOTOSHOW Szczecin
3. 16-17.04.2016 Outlet Park
4. 23-24.04.2016 CHR Galaxy
5. 07-08.05.2016 CHR Galaxy

 

-Udział w castingach jest bezpłatny.
-Można zgłosić się już od 13 roku życia
-Osoby niepełnoletnie musza na casting przyjść z rodzicami lub posiadać odpowiednią od nich zgodę na udział w konkursie. – plik do pobrania na www.weekendmody.eu

 

 

hot°: Elwira, masz na koncie kilka osobistych sukcesów. Wypromowałaś sporo dziewczyn, które później zdobyły tytuły Miss Polski albo osiągnęły sukcesy w profesjonalnym modelingu. Poprosimy o kilka przykładów.


Dziękuję Ci za te słowa, ja nie tyle wypromowałam te dziewczyny ile je znalazłam i namówiłam do tego aby spróbowały. One były tak fajne, że wystarczyło je odpowiednio pokierować na początku a po roku dwóch już same świetnie sobie radzą i wiedzą czego chcą. Z osób, które są obecnie znane w branży modelingu w Polsce i za granicą a zaczynały podczas Weekendu Mody to z pewnością: Klaudia Ungerman, Weronika Szmajdzińska, Karolina Czarnecka, Joanna Zaremska, Anna Tarnowska, Marta Marczewska, Natalia Hajduk. Tutaj na pewno zapraszam na naszego funpage tam są również ich zdjęcia. Jednak pamiętajmy, że modeling to głównie zabawa, nie chcę aby moje nowe dziewczyny były zaskoczone, że nie zarabia się kokosów i początki są trudne. Ja daję możliwość spróbowania swoich sił.

 

Określenia się czy chcę się w to bawić czy nie. Modeling to nic innego jak aktorstwo, mamy tu aktorki, które grają główne role za miliony i te drugo planowe i małych statystów. Na początku każdy jest statystą :)

 

 

hot°: Wracając do Weekendu, pora na szczegóły techniczne. Opowiedz nam: kiedy i gdzie będzie impreza, jak wygląda plan wydarzenia, kogo zaprosiliście …


Impreza na dzień dzisiejszy rozpoczyna się 18 listopada podczas dni otwartych Akademii Sztuki w Szczecinie. Odbędą się tam warsztaty dla osób zainteresowanych projektowaniem ubioru. Darmowe szkolenia, wykłady oraz udział w gali wieczornej otrzymają uczestnicy warsztatów.


W ramach festiwalu Week&Mody 2016 w odbędzie się:


• Finał ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów mody Gryf Fashion Show
• Finał konkursu dla modelek Gryf Fashion Show MODELS
• Pokazy mody projektantów z kraju oraz z regionu
• Branżowy wernisaż fotograficzny
• Gala wręczenia ogólnopolskich odznaczeń
• Wykłady i warsztaty z branży projektowania ubioru na Akademii Sztuki
• Dni otwarte Akademii Sztuki
• Showroom - Aleja projektantów
• Bankiet z udziałem uczestników festiwalu i gości zaproszonych

 

W najbliższej edycji będziemy mieć przyjemność gościć w jury znanych polskich projektantów takich jak: Michał Starost, Ewa Minge do potwierdzenia we wrześniu, oraz osoby z Akademi Sztuki w Łodzi Pani Magdalena Rozenfeld reprezentująca również Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru z Warszawy. Członkiem jury będzie również prof. Dr hab. Kamil Kuskowski z Akademii Sztuki w Szczecinie.


Nadal poszukuję i potwierdzam udział znanych osobistości świata mody i przedstawicieli magazynów branżowych.

 

 

hot°: Na koniec coś bardziej osobistego – Jaki sama styl ubioru preferujesz? Luźny, elegancki czy może jeszcze inny?


Ja ubieram się tak aby mi było wygodnie. W zimę ubieram się ciepło w czapkę szalik i ciepłą kurtkę w lato jest to zazwyczaj jeans i jakiś tshirt i skóra. Niestety nie mam stlisty i często to u mnie widać. Mój mąż i córka pomagają mi się ubrać na jakieś oficjalne imprezy, mam też zaprzyjaźnione projektantki które czasami pożyczają mi kreacje do założenia na raz.


Przy natłoku pracy nie przykładam dużej wagi do ubioru i zawsze podczas gali wieczornej biegały za mną moje przyjaciółki z branży mody i krzyczały Elwira masz coś do przebrania? Nie możesz wyjść na scenę w jeansach…


Jeśli już mam się wystroić to obecnie nieodzownym elementem każdego stroju jest marynarka. Krótka dłuższa, czarna, niebieska, czerwona ale zawsze marynarka. Tuszuje troszkę tego czego nie chcę pokazać i pasuje ona do wszystkiego. Do ukochanych jeansów i do eleganckiej spódniczki, mam ich chyba ze 30 szt. w szafie. Oficjalnie ubieram sukienki dopasowana do mojej figury do tego dobry bucik, który czasami jest podstawą ubioru i gotowe. Resztę załatwiam swoim urokiem osobistym :)

 


hot°: A teraz w drugą stronę… jak ubrani mężczyźni robią na Tobie wrażenie? ; )


Lubię jak facet jest fajnie ubrany ale bardziej w luźny sposób. Oczywiście w oficjalnych sytuacjach miło jest popatrzeć na facetów w garniturach ale nie każdemu one pasują. Wrażenie robią na mnie nie tyle ubiór ile to, aby facet pozostał facetem w tym całym stylizacyjnym procesie, który przezywamy wszyscy każdego dnia rano otwierając szafę i zadając sobie pytanie: w co jak mam się dzisiaj ubrać ?

 

 

#fashion #weekend #moda #hotmagazine #szczecin #style #polishgirl #girl #cocacola

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

 

#weekendmody #szczecin #fashion #girl #polishgirl #style #hotmagazine

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.