Filia – Wine Bar

13.06.2017 2 komentarzy
Autor: Marcin Homis, Zdjęcia: Marcin Homis

W naszym nowym cyklu szukamy oryginalnych, ciekawych i nietypowych miejsc, które nie wszystkim są znane, a warto je poznać! W tym tygodniu postanowiłem zabrać Was na Pogodno, a dokładniej na ulicę Ostrawicką. W budynku dawnej biblioteki, a później pralni znajduje się sklep i wine bar Filia. Są tutaj wina praktycznie z całego świata, a także sery, oliwy i wiele innych produktów przy wyborze, których pomogą przemili właściciele pp. Katarzyna i Przemysław, z którymi rozmawiamy o ich świecie, zamkniętym na jednej z uliczek Pogodna. Jeśli znacie podobne miejsca, o których moglibyśmy napisać, to piszcie na adres: szczecin@hotmagazine.pl

 


hot°: Zacznijmy od początku, skąd pomysł na takie miejsce? Wina i cały otaczający je świat, nie są zbyt popularne w naszym mieście.


Pani Kasia: Miejsce od dawna miałam upatrzone, a pomysł kiełkował już jak była tutaj pralnia. Uważałam, że ten lokal pasuje idealnie do tego typu działalności. Centrum handlowe lub bardzo ruchliwa ulica nie jest najlepszą lokalizacją do sprzedaży wina.

 


hot°: Dlaczego filia? Bardzo intrygująca nazwa, szczególnie dla osób, które wychowywały się w tych okolicach.


- Nazwa powstała przede wszystkim przez sentyment do miejsca. W tym budynku kiedyś znajdowała się filia biblioteki. Szukając nazwy dla tego miejsca, różne pomysły przychodziły nam do głowy, ale właśnie najprostszym była Filia. Poza tym filia w języku łacińskim to córka i tak też traktujemy ten lokal, jak nasze kolejne dziecko. Połączenie historii z miłością. Dużym atutem jest lokalizacja – takie nasze „pogodniane miejsce”. Mieszkańcy Pogodna bardzo pozytywnie nas przyjęli. Cieszą się, że mogą przyjść, napić się dobrego wina i chwilę odpocząć od codzienności. Bardzo nas wspierają i dziś możemy spokojnie powiedzieć, że już się z nami identyfikują.

 


hot°: Wina były pierwszym produktem, który zagościł na półkach Filii ?

 


- Tak, zaczęło się od win. Mąż pracował w branży winiarskiej. Od dwunastu lat zajmował się importem win i pomyśleliśmy, że pora ruszyć z własnym biznesem. Na początku chciałam połączyć sprzedaż wina z kwiatami, ponieważ przez kilkanaście lat prowadziłam kwiaciarnie. Niestety ten pomysł nie zdał egzaminu u klientów. Szybko zmieniliśmy zatem filozofię i wprowadziliśmy przekąski, delikatesy z całej Europy, idealnie komponujące się z winami. Sardynki portugalskie, suszone pomidory włoskie, hiszpańskie oliwki i oczywiście produkty z niszowych wytwórni polskich.

 


hot°:Wróćmy jednak do win. Jakie wina oferuje Filia?


Obecnie w naszej ofercie jest około 170 pozycji i stale pojawiają się nowe. Większość pochodzi z Europy, ale mamy też wina ze świata – Chile, Nowa Zelandia, Urugwaj. Z Polski i naszego regionu oferujemy wina z „Winnicy Turnau”, które cieszą się dość dużą popularnością. Klienci identyfikują się z tym, co „Nasze”.

 


hot°: Kilka dni temu stworzyliście Państwo oryginalny letni wine bar na zewnątrz. Jest, to miejsce, gdzie można usiąść, napić się kieliszek wina i zjeść coś smacznego?


- Tak, oczywiście. Prowadzimy sprzedaż zarówno na kieliszki, jak i na butelki. Dodatkowo w ofercie mamy różnego rodzaju sałatki, deski serów czy bruschettę, które idealnie komponują się z winami. Menu stale zmienia się, pilnujemy, żeby pojawiały się nowe pozycje. Oczywiście serwujemy również napoje bezalkoholowe.


hot°: Skąd pomysł na wystrój wnętrza, to wszystko własna inicjatywa, czy korzystali Państwo z pomocy specjalistów?


- Wyremontowanie lokalu zajęło nam pół roku. Wystrój wnętrza jest tylko i wyłącznie nasz. Chcieliśmy pozostawić trochę klimatu, który tutaj był wcześniej. Dlatego też zostawiliśmy miejsca, które sprawiają wrażenie niewykończonych. Zależało mi, żeby jedna ściana, na której będą wina, pozostała ceglana. Duże zainteresowanie wśród klientów budzą kafelki, a są one produkcji polskiej, z 1977 roku, znalezione w piwnicy i celowo położone bez fug, nierówno, żeby wyglądało, że są tutaj od kilkudziesięciu lat.

 


hot°: Czy Filia to tylko sklep czy coś więcej?


- Tak, na pewno więcej. Organizujemy m.in. prezentacje i degustacje win, szampanów. 23 czerwca zapraszamy na „Bellini Night”, czyli degustację koktajli wymyślonych w Wenecji, m.in. proseco z miąższem z brzoskwini i drugie z sokiem z pomarańczy sycylijskich. Z kolei 30. Czerwca organizujemy spotkanie z menu degustacyjnym (pięć dań – owoce morza i ryby) i do tego dopasowane wina, ale to już będzie spotkanie biletowane, a więcej informacji na ten temat pojawi się na naszym Facebooku.

 


hot°: Bardzo dziękuję za rozmowę


- Dziękujemy i zapraszamy do Filii!

 

Filia Wine Bar
AL.Wojska Polskiego 170/U2
Polub Filię na Facebooku
Godziny otwarcia: 
Poniedziałek - Sobota : 11:00-19:00
Niedziela: 12:00 - 21:00
Obserwuj Filię na Instagramie

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Dawid
14:29 13.06.2017
Świetne miejsce, polecam!:)
0
0
Marcela
19:34 27.08.2019
Najbardziej nieprzyjemna obsługa w mieście. Byłam 3 razy, raz obsłużono mnie z łaską, drugi raz lokal był zamknięty w ciągu dnia w tygodniu - bez informacji na Facebooku. Za trzecim razem, kelner krzyknął ze „juz nikogo więcej nie obsługujemy!”. Nawet jeśli jest godzina przed zamknięciem to nikomu nie życzę tak nieprzyjaźnie nastawionej obsługi do wielu klientów, którzy czekają przed wejściem. Chyba popularność kogoś przerosła.. ale szybki sukces to szybka klapa, czego Państwu życze.
1
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Lokalizacja

Lokalizacja