Sky City

26.03.2021 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

 Jeżeli kiedykolwiek chcieliście wznieść się w przestworza to w Szczecinie jest takie miejsce, które potrafi spełnić tę wizję! Sky City to ośrodek szkolenia lotniczego, stworzony przez pasjonatów lotnictwa, w którym wykwalifikowany zespół uczy przyszłych pilotów.


Sky City umożliwia, także rekreacyjne 30-minutowe loty, z których może skorzystać niemal każdy! To oryginalny pomysł na prezent dla bliskiej osoby lub po prostu ciekawy sposób na aktywne spędzenie wolnego dnia.

Zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego wywiadu, w którym dowiecie się więcej o ofercie ośrodka, podniebnych maszynach i niepowtarzalnych doświadczeniach.

 

Dzień dobry! Miło nam, że możemy przeprowadzić dziś z Państwem rozmowę. Pytanie na początek. Czy latanie jest bezpieczne?


Dzień dobry, dziękujemy za zaproszenie. Tak, latanie jest bezpieczne. Można powiedzieć, że lotnictwo i bezpieczeństwo są wręcz nierozłączne. W lotnictwie cywilnym, zarówno tym dużym, związanym z funkcjonowaniem linii lotniczych i przewozem pasażerów, jak również tym mniejszym, polegającym na lataniu rekreacyjnym lub turystycznym niewielkimi samolotami, obowiązują te same, wysokie standardy bezpieczeństwa. Na przestrzeni lat lotnictwo cywilne wypracowało swoją własną kulturę bezpieczeństwa tzw.safety culture lub just culture.

 

Jej główną ideąbyło zachęcanieuczestników zdarzeń lotniczych (wypadków i incydentów) do dzielenia się własnymi doświadczeniami poprzezprzekazywanie informacji o swoich błędach do właściwych organów, bez konsekwencji z tego tytułu. Dzięki safetyculture z doświadczeń poszczególnych pilotów może korzystać całe środowisko lotnicze.

 

Takie podejście przynosi bardzo dobre rezultaty, a lotnictwo cywilne stało się obecnie jedną z najbezpieczniejszych form transportu.

 

 

Jesteście firmą, która szkoli przyszłych pilotów. Od jak dawna funkcjonujecie w szczecinie? Ilu pilotów do tej pory udało się wychować?


SKY CITY jako ośrodek szkolenia lotniczego funkcjonuje w Szczecinie od 2014 roku. Od tego czasu wyszkoliliśmy kilkudziesięciu pilotów. Część pracujeobecnie w międzynarodowych liniach lotniczych,wielu z nich to entuzjaści lotnictwa rekreacyjnego. Wszystkich łączy jednak wspólna,silna pasja do latania.

 


Wiemy, że można odbyć u Was lot samolotem, ale jako pasażer – dla rozrywki. Do jakiej maszyny wchodzą Wasi goście i jak długo trwa taki lot?


Loty widokowe oferujemy na samolotach Tecnam P2008JC, Aero AT-3 lub Cessna 172. Długość lotu zależy od indywidualnych preferencji, jednak standardowo lot trwa około 30 min. Z lotu mogą skorzystać niemal wszyscy, zarówno przyszli adepci latania, jak i osoby szukające incydentalnych wrażeń.

 

Gwarantujemy wspaniałe widoki, szczególnie mając na uwadze położenie Szczecina tuż nad Jeziorem Dąbie i niedaleko morza.

 


Jak wygląda proces szkoleniowy i jakie koszty się z tym wiążą? I analogicznie, ile zapłacimy za przelot samolotem jako pasażer?


Szkolenie do Licencji Pilota Samolotowego PPL(A) dzieli się na dwa etapy: teoretyczny i praktyczny. W ramach szkolenia teoretycznego kandydat na pilota musi opanować podstawy wiedzy m.in. z zakresu zasad lotu, procedur operacyjnych, budowy samolotów, meteorologii, nawigacji, bezpieczeństwa lotów, komunikacji radiowej i innych.

 

Czas trwania szkolenia teoretycznego to – 32h wykładów oraz dodatkowonauczanie zdalne.Z kolei część praktyczna trwa standardowo 45h nalotu ogólnego i w dużym skrócie polegana opanowaniu pilotażu, umiejętności praktycznych z zakresu startów i lądowań, lotów według wskazań przyrządów oraz lotów trasowych na inne lotniska.

 

Przystępując do kursu należy się liczyć z kosztem około 30-35 tys. zł., zależnie od samolotu, na którym chce się szkolić oraz indywidualnych predyspozycji kursanta.

 


Czy zdarzały się do tej pory lądowania awaryjne lub inne niepożądane sytuacje?


Imitowane lądowania awaryjne to stały element każdego szkolenia praktycznego. W ramach nauki pilotażu uczymy naszych kursantów jak należy zachować się wsytuacji awaryjnej podczas lotu, przykładowo w razie awarii silnikaczy usterkijakiegoś przyrządu.

 

Pod nadzorem instruktora uczniowie-piloci trenują swoje postępowanie w imitowanych sytuacjach awaryjnych w powietrzu, właśnie po to, by w razie realnego zagrożenia zachować zimną krew i bezpiecznie wylądować.

 

Większość sytuacji niepożądanych w lotnictwie to wynik błędów ludzkich, dlatego tak ważne jest solidne przygotowanie do każdego lotu i niepopadanie w rutynę.

 

 

Czym się różni samolot od awionetki?


Awionetka to odchodzące do lamusa,potoczne określenie małego, jednosilnikowego samolotu turystycznego. Przeważnie mówiąc o awionetce, myślimy o samolocie typu Cessna. Chociaż rodzajów awionetek jest znacznie więcej. Zasadnicze różnice między awionetką a dużym samolotem pasażerskimdotyczą osiągów.

 

Tzw. awionetką polecimy z prędkością w granicach 200-300 km/h a jej zasięg wyniesie nie więcej niż 1.000 km. Inny też będzie maksymalny pułap takiego samolotu. Wysokość na jaką może wznieść się jednosilnikowy samolot turystyczny to około 4-4,5 km, zatem niżej niż samolotu pasażerskiego.

 

Przede wszystkim jednak zupełnie inne są doznania z lotu awionetką aniżeli samolotem pasażerskim. Tu nie poczujemy się jak pasażer podniebnego autobusu. Lot małym samolotem daje poczucie prawdziwej wolności. Otaczająca przestrzeń staje się prawdziwie namacalna, a swoboda lotu pozwala oderwać się od wszelkich trosk i naprawdę pobujać w obłokach.

 

 

Gdzie Was znajdziemy i w jakich godzinach pracujecie?


Wszystkich zainteresowanych szkoleniami lotniczymi oraz rezerwacją lotu zapoznawczego zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 -14:00 do naszego biura w Szczecinie przy ul. Tadeusza Wendy 14 (Budynek Starej Rzeźni) lub do kontaktu przez naszą stronę www.sky-city.pl

 


Prosimy o kilka słów na koniec.


Możemy powiedzieć, że lotnictwo to przede wszystkim procedury.Jednak dla osób, które choć raz wzbiły się w powietrze małym samolotem, lotnictwo to przede wszystkim uczucie wolności. Będąc w górze, nic nie ma znaczenia, jesteś tylko Ty, samolot i cały świat u Twych stóp.

 

Co istotne, lotnictwo nie jest zarezerwowane dla garstki wybrańców. Warto posiadać pewne cechy charakteru, ale tak naprawdę,aby zostać pilotem wystarczy chcieć! Nie jest ważna płeć ani wiek - tylko determinacja.Wbrew częstej opinii, latanie nie jest też wcale trudne.To jest tylko coś nowego, nowy cel do osiągnięcia na naszej liście.Marzenie, które warto zrealizować.
 


SKY CITY
ul. Tadeusza Wendy 14 (Budynek Stara Rzeźnia)
70-655 Szczecin

tel. 517 448 004
office@sky-city.pl

www.facebook.com/skycity.szczecin
www.instagram.com/skycity_aviation_academy

www.sky-city.pl

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.