Trafo w marcu: Trafostacja ciekawa dla dzieci, rodziców i młodzieży

09.03.2016
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Marta Miszuk

TRAFOstacja, to miejsce, które cieszy się dużą popularnością wśród dorosłych. Przyciąga, zaskakuje, niekiedy zadziwia, ale też pobudza myślenie czy wyobraźnię… I w tym momencie pojawia się Hot Magazine i nasze doskonałe, miejskie rozeznanie ….. Bo chyba nie każdy szczeciński rodzic wie, że w tym miejscu znajdzie również coś dla swoich dzieci. Organizowane są tutaj profesjonalne zajęcia, liczne warsztaty i nie tylko… Na nasze pytania z zakresu: co TRAFOstacja oferuje najmłodszym, odpowiada nam Marta Miszuk.

 


hot°: Wiele osób z pewnością powie, że Trafostacja jest dla ludzi, którzy przekroczyli już pewien „pułap” wiekowy. Nic bardziej mylnego, gdyż prócz wystaw, organizujecie również specjalne zajęcia dla najmłodszych! Powiedzcie naszym czytelnikom: Czym dokładnie przyciągacie rodziny z dziećmi?


Mamy cykliczne warsztaty pod hasłem „rodzinne soboty”, które są propozycją na twórczą i artystyczną sobotę, spędzoną w rodzinnym gronie. Zajęcia mają na celu rozwój zdolności manualnych i pobudzenie kreatywności dzieci przy okazji umacniając więzy rodzinne. Wiemy z doświadczenia, że na naszych spotkaniach równie dobrze bawią się zarówno najmłodsi uczestnicy jak i ich rodzice.


hot°: Na Waszej stronie internetowej przeczytałem, że organizujecie różne eventy, spotkania, warsztaty dla dzieci. Kto za tym stoi? Czy są to wykwalifikowane osoby? Artyści? „Zwykli ludzie”? Czy może pedagodzy?


Staramy się wspólnie wykreować najciekawszą ofertę edukacyjną, tak aby każdy bez względu na wiek, zainteresowania czy poziom wykształcenia mógł z niej skorzystać. Jesteśmy również elastyczni i jesteśmy w stanie dopasować się np. do programu szkolnego po konsultacji z nauczycielami. Wiemy co wzbudza większe zainteresowanie uczestników i właśnie te warsztaty staramy się mieć w naszej stałej ofercie.

 


hot°: Co moglibyście powiedzieć o projekcie „Warsztaty do wystaw”?


Do każdej wystawy przygotowany jest program edukacyjny, który nawiązując bezpośrednio do wystaw prezentowanych u nas w Trafostacji. Zajęcia mają na celu przybliżyć uczestnikom twórczość danego artysty, różne techniki plastyczne i zapoznanie się z zagadnieniami związanymi ze sztuką współczesną. Warsztaty, oczywiście, rozpoczynają się od oprowadzania uczestników po wystawie.


hot°: „Rodzinne soboty” – Jakie propozycje czekają odwiedzające Was rodziny w szósty dzień tygodnia?


Staramy się tak dobierać tematy do tego cyklu warsztatów, aby zawsze uczestnicy wyszli ze stworzonym przez siebie przedmiotem. Jeśli warsztaty odbywają się w niedalekiej okolicy od jakiegoś wydarzenia czy święta – oczywiście bierzemy to pod uwagę. Np. na ostatnich zajęciach, tuż przed Dniami Babci i Dziadka robiliśmy ramki na zdjęcia i od razu zdjęcia z instaxów do nich- tak aby wnuczęta mogły podarować drobiazg swoim „dziadkom”.

 

Z kolei na kolejnych warsztatach będziemy przygotowywać dekoracje- karuzele do powieszenia w pokoju dziecięcym. Muszę tylko przypomnieć, że mamy ograniczoną liczbę miejsc i na nasze warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

 


hot°: „Warsztaty Szkolne” – Rozumiem, że to oferta dla większych grup. Co przewidujecie dla przedszkolaków, a co dla gimnazjalistów?


Staramy się aby każdy rodzaj warsztatów przygotowanych przez nas dla szkół mógł być dostosowywany do wieku uczestników. Wiadomo, że przedszkolakom nie zaproponujemy zajęć z elementami szycia czy drukowania 3D i w drugą stronę- gimnazjalistom nie zaproponujemy malowania bańkami mydlanymi, bo podejrzewam, że by się nudzili;)

 

TRAFO Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4
tel. 91 400 00 49
Dział Edukacji
email: edukacja@trafo.org
telefon: 885 065 025 lub 664 494 362
www.facebook.com/trafoedukacja

www.trafo.org