Odwiedzamy Berlin: East Side Gallery

20.02.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Miejsca

Z pewnością większość z nas była co najmniej raz w stolicy Niemiec. Powody? Dla jednych fakt, że jest to największe, sąsiednie miasto w naszym obrębie, dla drugich po prostu szał zakupowy, a dla jeszcze innych powodem jest duża ilość atrakcji. W lutym przedstawimy wam kolejne ciekawe miejsce, prawdziwą gratkę dla fanów graffiti. Poznajcie historię, ale również najbardziej rozpoznawalne dzieła oraz ciekawostki dotyczące East Side Gallery – pozycji obowiązkowej podczas Waszej kolejnej wizyty w Berlinie!

 


East Side Gallery, to najdłuższy zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego i największa na świecie galeria na świeżym powietrzu.Zaczyna się mniej więcej na wysokości dworca Wschodniego (Ostbahnhof), a kończy przy ulicy Warszawskiej (Warschauer Straße) w pobliżu Oberbaumbrücke. W tym miejscu granica światów przebiegała wzdłuż rzeki, a mur, tak zwany wewnętrzny, był dodatkowym jej zabezpieczeniem.

 


Galeria zawiera ponad 100 oryginalnych malowideł ściennych - graffiti (według różnych źródeł znajdziecie tutaj od 102 do 106 obrazów) rozpościerających się na długości 1316 metrów. Prace są autorstwa artystów z różnych zakątków świata (118 artystów z 21 różnych krajów) i powstały po upadku NRD po wschodniej stronie muru. Odnowione zostały po 20 latach, w 2009 roku.

 

 


Pierwsze obrazy zostały stworzone przez Christine Mac Lean w grudniu 1989 zaraz po upadku Muru. Najbardziej znane obrazy, to legendarny „Brotherly Kiss" (autor Dimitri Vrubel – ukazujący siarczysty pocałunek dwóch przywódców komunistycznych:Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera), „Fatherland" (GuntherSchaefer) i „Berlin - New York" (Gerhard Lahr).Wspomnieć należy także o dziele Birgit Kinder „Test the Best", ukazujące trabanta przebijającego się przez mur. Warto obejrzeć również „Vaterland” namalowany przez Niemca Günthera Schaefera – niemiecka flaga z gwiazdą Dawida, przypomnienie Kristallnacht – pogromu Żydów. Obrazów jest tak dużo, że można spokojnie zaplanować kilka godzin na obejrzenie wszystkich prac.

 

 

 


East Side Gallery, to nie tylko symbol nadziei i przyjaźni, ale także wolności, zwłaszcza dla artystów.To tak zwane muzeum muru berlińskiego, ale także pomnik… choć przede wszystkim galeria sztuki, którą (jak mówią źródła) odwiedza półtora miliona turystów rocznie.

 

 

Dojazd
U-Bahn- U1 Warschauer Straße 
S-Bahn - S3, S5, S7, S75 S9 Warschauer Straße 
Tramwaj - M10, M13

 

 

 

East Side Gallery
Mühlenstraße 3-100
10243 Berlin (Friedrichshain-Kreuzberg)
info@eastsidegallery-berlin.com
www.eastsidegallery-berlin.de/

 

 

 

Źródła: eastsidegallery-berlin.de, visitberlin.dekrajoznawcy.info.pl

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.