Nadmorska Kolej Wąskotorowa

21.07.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na dwóchtrasach - na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, przecinając 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice oraz Rewal. Łączna długość tej trasy, to aż 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.

 

 

W Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można przewozić odpowiednio zabezpieczone małe zwierzęta domowe (w tym psy), o ile nie są one uciążliwe dla innych podróżnych. Bez problemu można również zabrać ze sobą rowery i umieścić je w specjalnie do tego przygotowanym wagonie.

 

 

 

1 lipca 1896 r. kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm. W 1912 roku poszerzono jednak rozstaw szyn do 1000 mm, co usprawniło i rozwinęło transport towarowy na trasie Gryfice - Niechorze. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.

 


Jeszcze do niedawna kolejka ciągnięta była przez zabytkowy parowóz Px-48, zwany Parysem. Niestety nie funkcjonuje już on w obecnym składzie kolejki. Dla miłośników rewalskiej wąskotorówki jest jednak także inna, równie ciekawa opcja. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie dysponuje bowiem miniaturową wersją tegoż parowozu, którym i dzieci, i dorośli mogą podróżować po terenie parku. Lokomotywy mkną po szynach, wydają dźwięki i puszczają dym z komina – tak, jak prawdziwe pociągi! Na swej ponad kilometrowej trasie napotykają rozmaite obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce!  Oprócz tego znajduje się tam również cała masa innych miniatur kolejek, a także latarni morskich polskiego wybrzeża.

 

 


Trasa Trzęsacz - Pogorzelica

Aqua Park Sandra SPA w Pogorzelicy

Latarnia morska z 1866 r. w Niechorzu

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Park Wieloryba w Rewalu• Kościół neogotycki z 1896 r. w Trzęsaczu

Zespół Pałacowy z zabytkowym parkiem w Trzęsaczu.

 

 


Nadmorska Kolej Wąskotorowa

+48 91 38 42 235

kolej@rewal.plwww.kolej.rewal.pl

 

 

 

Tutaj zobaczysz replikę legendarnego Parowozu:
Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
Czynny codziennie  od 10.00 do 19.00
www.park-miniatur.pl
tel. 502 284 588
ul. Marynarki Wojennej, os. Dziwna, 72-420 Dziwnów
Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.