Fototapeta przestrzenna – zapomnij o małym metrażu!

31.01.2020
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum miejsca

Urządzanie mieszkania to nie tylko wybieranie ładnych elementów dekoracyjnych. Odpowiednio zdobiąc przestrzeń możemy także wpłynąć na to, jak będziemy postrzegać metraż, którym dysponujemy. Co to oznacza? To, że w świecie aranżacji wnętrz istnieją sprytne tricki na to, by optycznie wpłynąć na wielkość pomieszczenia. By jak najlepiej wyjaśnić to zjawisko, o pomoc poprosiliśmy eksperta z Myloview.pl.

 

 

Złudzenia optyczne pojawiają się w sztuce, modzie czy architekturze, ale nie tylko. Również w świecie aranżacji wnętrz pełnią bardzo istotną rolę wykorzystywaną najczęściej w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Gdy zmagamy się z kameralną przestrzenią, wówczas najlepiej postawić na jasną paletę barw i zrezygnować ze wszystkich zbędnych sprzętów i dodatków, które realnie zajmują powierzchnię pokoju.

 

To jednak nie wszystko, co możemy zrobić. Fototapeta przestrzenna to zupełnie wyjątkowy rodzaj ściennej dekoracji, ponieważ pełni nie tylko funkcję estetyczną.

 

Dzięki niej możemy także wpłynąć na postrzeganie metrażu, jakim dysponujemy. Istotą takiej ozdoby jest to, że odznacza się iluzją głębi. Wzór, choć jest jak najbardziej dwuwymiarowym przedstawieniem, sprawia wrażenie trójwymiarowego, dzięki czemu ściana otwiera się na rozległy widok. Do wyboru jest wiele różnych fototapet, dlatego do każdego rodzaju wystroju uda nam się dopasować odpowiednią ozdobę. – wyjaśnił nam ekspert.

 

 

Im głębiej w las, tym większy efekt

Jeśli brakuje nam przestrzeni, najlepiej wyjść na świeże powietrze i spędzić trochę czasu na łonie natury. Podobny efekt możemy jednak wprowadzić do zamkniętego pomieszczenia i w tym celu potrzebna nam będzie fototapeta przestrzenna 3d. Co może przedstawiać? Możliwości jest mnóstwo. Wielbiciele gór mogą się zdecydować na skalne szczyty, miłośnicy morza na rozległe wybrzeże, a osoby kochające podróże do egzotycznych miejsc na wizerunek spalonej słońcem pustyni.

 

Każdy rozległy pejzaż pozwoli nam wprowadzić do kameralnego pokoju iluzję głębi. Ekspert z Myloview.pl wybrał dla nas jednak inną propozycję. Jaką?
Bujna roślinność we wnętrzu to niezwykle popularny trend w ostatnich sezonach. Jednak w niewielkim mieszkaniu nie możemy sobie pozwolić na zbyt wiele paprotek, fikusów czy monster, nie zajmując jednocześnie drogocennej przestrzeni. Znakomitym pomysłem, by cieszyć się kojącą dla oczu zielenią i jednocześnie zafundować sobie efekt optycznego powiększenia metrażu, jest fototapeta ukazująca wiszący most w lesie zwrotnikowym. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

 

Podróż drogą szybkiego ruchu


Kolejna propozycja specjalisty z Myloview  z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnych, surowych w wyrazie wnętrz. Na samym wstępie ekspert powiedział, że bogactwo przestrzennych fototapet jest naprawdę imponujące, dlatego teraz zaprezentujemy wzór całkowicie inny niż leśny krajobraz. We współczesnym, industrialnym wystroju doskonale sprawdzi się wzór ukazujący tunel podziemnego metra.

 

Jest to z pewnością nietypowy motyw dekoracyjny, ale właśnie w tym tkwi jego siła. Przestrzenny charakter powiększy optycznie mały salon, a zaskakujące przedstawienie dodatkowo odwróci uwagę od kameralnego pomieszczenia. Innym pomysłem, doskonałym z kolei do minimalistycznej aranżacji, jest amerykańska droga Route 66 biegnąca przez Stany Zjednoczone. Rozciągające się po obu jej stronach pustynne tereny i błękitny nieboskłon nad nimi staną się zachwycającą dekoracją wnętrza.

 

 

Lecąc nad słynną metropolią

A jeśli tym, co nas zachwyca, nie jest przyroda, lecz nowoczesne, tętniące życiem miasto o spektakularnej architekturze?

 

Dla takich osób ekspert z Myloview.pl przygotował kolejną propozycję:
Wyobraźmy sobie, że spędzając popołudnie w swoim salonie, będziemy podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę jednej z najsłynniejszych metropolii. Może to być Nowy Jork, Londyn, Paryż czy Tokio albo starożytne miasta jak Rzym czy Neapol. Pod naszym dachem mogą się pojawić sięgające chmur szklane wieżowce lub kamienne domy przykryte charakterystyczną, czerwoną dachówką – wszystko zależy od tego, jaki widok będzie nam bliższy.

 

Bez względu jednak na to, którą opcję wybierzemy, panorama miasta uchwycona z lotu ptaka to znakomity sposób na to, by optycznie powiększyć mały pokój, zyskując naprawdę znakomite rezultaty. Rozwiązaniem, które może spotęgować efekt o jaki nam chodzi, jest fototapeta, na której uchwycony zostanie wschód słońca. Złote promienie nad metropolią dodatkowo rozjaśnią przestrzeń.

 

 

Spacer po starożytnej Grecji

W tym roku w świecie aranżacji wnętrz bardzo popularnym trendem są wszelkie inspiracje nawiązujące do starożytnej Grecji. Renesans antyku sprawia, że na topie znajdą się kamienne posągi bogów i cezarów, a także klasyczna architektura, na której wzorujemy się aż po dzień dzisiejszy. Ostatnią propozycją przygotowaną przez eksperta jest więc grecka fototapeta przestrzenna do przedpokoju, na której znajdują się rzędy kolumn.

 

Bardzo często zapominamy o przedpokoju, gdy chodzi o dekorowanie przestrzeni.Pomieszczenie to jest zazwyczaj kameralne, więc rezygnujemy z ozdób, by nie zajmować niepotrzebnie metrażu. Tymczasem odpowiednio dobrana fototapeta spowoduje, że nie tylko urozmaicimy to miejsce, ale także optycznie je powiększymy i sprawimy, że stanie się efektowną wizytówką naszego mieszkania. Czarno-biała kompozycja z rzędem kolumn odznacza się minimalizmem i harmonią, dlatego nadaje się idealnie do małego pomieszczenia, a zawarta w niej iluzja głębi naprawdę zdziała cuda w naszym przedpokoju. – wyjaśnił nam ekspert.


Przemyślana metamorfoza mieszkania zagwarantuje nam nie tylko efektownie prezentujące się wnętrze, ale także praktycznie urządzoną przestrzeń idealną do codziennego życia. Trójwymiarowa fototapeta to sprytny trick, który pozwoli nam się cieszyć zupełnie nową jakością, zdobiąc jednocześnie pomieszczenie w oryginalny sposób.